Jdi na obsah Jdi na menu
 


Afrika se prý za 10 milionů let rozdělí na dva kontinenty

25. 7. 2006

Afrika se prý za 10 milionů let rozdělí na dva kontinenty

Nové výzkumy v oblasti Východoafrického příkopu potvrdily domněnky odborníků, že se africký kontinent v budoucnu rozdělí na dvě části. Mezinárodní tým geologů z Etiopie, Británie a Spojených států dospěl k názoru, že hlavní podíl na tom má tlak zemského magmatu na tektonický zlom procházející východní Afrikou. Díky němu nebude za deset milionů let už východoafrický roh součástí černého kontinentu.

     Zlom, který se nachází v oblasti dotyku africké a arabské litosférické desky, se táhne přes území Etiopie, Eritrey a Džibutska. Právě erupce magmatu do tohoto zlomu od sebe postupně oddalují obě desky od sebe. Díky této geologické aktivitě mohli vědci vedení britským geofyzikem Timem Wrightem z Oxfordské univerzity pozorovat vznik desítek prasklin na povrchu, některých až 100 metrů hlubokých.

     Zchlazené magma vytváří nový povrch, který je však hluboko pod hladinou oceánu. Jak se geologové domnívají, to nakonec povede k zalití celé této oblasti Rudým mořem a ke vzniku nového moře, které oddělí východní Afriku od zbytku černého kontinentu.

     "Každý výron magmatu do zemské kůry může způsobit vytvoření trhlin daleko dříve, než to obvykle dělá napětí v kůře," uvádí ve studii, kterou vědci zveřejnili v aktuálním čísle časopisu Nature, jeden z jejích autorů, islandský vulkanolog Freysteinn Sigmundsson.

     Tyto výrony rozžhavených hornin jsou podle internetového serveru Spiegel Online zárodkem nového dna oceánu. Vědci tak mají ve východní Africe ojedinělou příležitost pozorovat proces, jakým vznikají nové kontinenty.